- Zanim zaczniemy rozmawiać o płci, wyjaśnijmy sobie najpierw, że płeć kulturowa TO NIE TO SAMO co płeć biologiczna. Ta druga oznacza biologiczne różnice między mężczyznami i kobietami.
-
Płeć (kulturowa) to społecznie zbudowana definicja mężczyzny i kobiety; biologicznie rodzimy się osobą danej płci, a płeć kulturową czy też społeczną nabywamy. Płeć kulturowa odzwierciedla społeczne znaczenie płci biologicznej.
-
Przyporządkowanie ról poszczególnym płciom często wynika z czynników kulturowych - mężczyzn i kobiety uczy się odpowiednich norm i zachowań, które stanowią odzwierciedlenie danego społeczeństwa oraz relacji w nim panujących i które formowały się przez tysiące lat. . Przykładowo – w wielu krajach dziewczynki bawią się w dom, a chłopcy w wojnę, dziewczynki uczy się też często sprzątania i gotowania, a chłopców gry w piłkę. W rodzinie, przedszkolu, szkole i poza instytucjami dziewczynki i chłopcy spotykają się z innymi oczekiwaniami, np. co do tego, jak powinny/i się zachowywać, ubierać, czym interesować.
- Płeć kulturowa danej osoby doświadczana jest jako jej tożsamość (głęboko zakorzenione wewnętrzne poczucie samego lub samej siebie) oraz stanowi wyraz jej samej (to, jak pokazuje swą płeć światu oraz to, w jaki sposób jej płeć jest odbierana w kontekście jej społeczeństwa, kultury, społeczności i rodziny, w jaki sposób jest postrzegana, w jakie interakcje wchodzi oraz jaki wpływ takie czynniki próbują na ową płeć wywrzeć).
Jednym z globalnych wyzwań związanych z Celami Zróbnoważonego Rozwoju jest zwalczanie nierówności ze względu na płeć. Problem występuje w całej Agendzie 2030 i poświęcono mu Cel 5, w ramach którego wyraźnie stwierdzono, że ważnym jest, by „osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt” poprzez zwalczenie wszelkich form dyskryminacji.
W Agendzie 2030 postawiono sprawę jasno: rozwój zrównoważony będzie możliwy wyłącznie wtedy, gdy korzyści z niego płynące dostępne są zarówno mężczyznom, jak i kobietom; prawa kobiet będą im rzeczywiście przysługiwać tylko wtedy, gdy będą częścią szerzej zakrojonych starań mających na celu ochronę planety i zapewnienie godnego życia wszystkim ludziom.