fbpx

Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej 2020


Pracowity i ciekawy tydzień za nami! Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej obfitował w różnorodne wydarzenia – akcje uczniowskie, seminaria, szkolenia i webinary. Zapraszamy do przeczytania relacji! 


Tydzień Edukacji Globalnej wyjątkowo zaczęliśmy trochę wcześniej, bo już w piątek i sobotę 13-14/11 od szkolenia „Edukacja ku globalnemu obywatelstwu”. Prowadzone przez Martę Gontarską oraz dr Magdalenę Kuletę-Hulboj, a współorganizowane z CENem w Gdańsku szkolenie dla nauczycieli/ek miało na celu rozwój krytycznego myślenia. Nauczyciele/ki po aktywnej i intensywnej pracy zostali wyposażeni w nowe umiejętności i metody rozwoju krytycznego myślenia wykorzystywane w edukacji globalnej. W trakcie tygodnia w ramach akcji uczniowskich naszego projektu trójmiejskie szkoły przygotowały specjalne wydarzenia. Uczniowie i uczennice CKZiU nr 2 w Gdańsku ugotowali wegańskie potrawy, zastanawiali się jak jedzenie wpływa na kryzys klimatyczny i stworzyli wspólnie ebooka z przepisami. (tutaj przeczytasz więcej na ten temat)


W II LO w Gdańsku odbyły się warsztaty na temat aktywizmu w sztuce i globalnych migracji. Uczniowie i uczennice stworzyli wspólnie projekty murali przedstawiające temat migracji. (tutaj przeczytasz więcej na ten temat)


Niedługo przedstawimy efekty pracy pozostałych szkół – zdradzimy tylko, że związane będą z warsztatami raperskimi i migracjami oraz rysowaniem i nierównościami globalnymi.


W piątek 20/11 uczestniczyliśmy w międzynarodowym seminarium  #Buildbackbetter: the imperative of Global Citizenship Education dla interesariuszy i interesariuszek związanych z edukacją globalną na szczeblu narodowym i lokalnym. Seminarium miało na celu zaangażowanie uczestników i uczestniczek w dialog na rzecz edukacji globalnej poprzez włączenie tematów takich jak zmiany klimatu czy migracje do lekcji, rolę nowych narzędzi i diagnozy edukacji globalnej oraz połączenia edukacji globalnej z aktywizmem młodzieżowym. 


Uczestnicy i uczestniczki mieli okazję wysłuchać prelegentów i prelegentki m.in. z włoskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej, wziąć udział w trzech warsztatach oraz wspólnie podzielić się praktykami i podsumować działanie. Z Polski udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki instytucji lokalnych i narodowych.


Joanna Krupadziorow z Wydziału Rozwoju Społecznego UM Gdańsk podsumowała „Przykłady działań oraz dzielenie się praktyką i doświadczeniami związanymi z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju poszerzyły moje horyzonty dzięki czemu jeszcze lepiej mogę wykonywać swoją pracę i wspierać inicjatywy na rzecz edukacji globalnej w Gdańsku”, a Piotr Zubowicz z CENu dodał „Ciekawe wątki, które pojawiły się w wypowiedziach to: baza dobrych praktyk z różnych projektów; budowanie powiązań między aktywistami, praktykami a szkołami; warsztaty metodyczne dla nauczycieli; promocja podejścia międzyprzedmiotowego do edukacji globalnej”.


Uczestnikom i uczestniczkom dziękujemy za udział, a organizatorom za możliwość spotkania się w tak licznym międzynarodowym gronie. 


Tydzień Edukacji Globalnej zakończyliśmy szkoleniowo. W sobotę 21/11 odbył się webinar z podstaw edukacji globalnej zorganizowany we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Webinar prowadzony przez dr Piotra Kowzana cieszył się ponownie dużym zainteresowaniem. Oby więcej takich webinarów!


Dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom za wspólne działanie i chęci do wzmacniania edukacji globalnej. Do zobaczenia w przyszłym roku!


#TydzieńEdukacjiGlobalnej #TEG2020

Get up and Goals!
Bułgaria

wkrótce

Get up and Goals!
Irlandia

wkrótce

Get up and Goals!
Portugalia

wkrótce

Get up and Goals!
Rumunia

wkrótce