fbpx

Darmowa gra fabularna „Wszyscy jesteśmy migrantami” dla szkół podstawowych

W zeszłym miesiącu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Migranta w wyjątkowy sposób. Dzięki współpracy z Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz gdańską Radą Migrantów i Migrantek stworzyliśmy grę fabularną dla szkół podstawowych (na bazie gry miejskiej) oraz przeprowadziliśmy jej pilotaż w Szkole Podstawowej nr 81 w Gdańsku.


Ideą gry „Wszyscy jesteśmy migrantami” jest wcielenie się przez uczniów w jedną z postaci z doświadczeniem migracyjnym. Uczestnicy wykonują zadania na pięciu stacjach i zdobywają umiejętności: podróżnika, mistrza budowniczego, znawcy smaków, znawcy kultury i poligloty. Gra łączy edukację i zdobywanie wiedzy z rozrywką i niecodziennym przeżyciem. Istotnym założeniem gry jest to, że uczniowie mogą być nie tylko uczestnikami, ale też opiekunami stanowisk – dzięki temu poczucie zaangażowania i sprawczości wśród uczniów wzrasta.


- Niektórzy ludzie spostrzegają migrantów jak obcych i dziwnych ludzi, ale tak naprawdę oni mają ciężką sytuację. Bo przeprowadzili się do innego kraju, mogą czuć się obco, nie rozumieją języka. Ja tak się czułam podczas gry przy stoisku, kiedy nie rozumiałam języka - mówi Julia, uczennica SP 81 w Gdańsku Osowie.


- Dzieci mogły odczuć, że zwykłe proste rzeczy stają się dla migranta wyzwaniem. To przeżycie uczy, że każda osoba jest cenna i trzeba przełamywać stereotypy - powiedziała Natalia Kowalishyna, przedstawicielka gdańskiej Rady Imigrantek i Imigrantów.


Wypowiedzi osób, które brały udział w wydarzeniu pochodzą z relacji zamieszczonej na stronie gdansk.pl . Tutaj pełna relacja z wydarzenia.


A pod tym linkiem możecie za darmo pobrać grę i przeprowadzić ją w swojej szkole dla klas 5-8. Zapraszamy do skorzystania i dzielenia się z nami relacjami!Get up and Goals!
Bułgaria

wkrótce

Get up and Goals!
Irlandia

wkrótce

Get up and Goals!
Portugalia

wkrótce

Get up and Goals!
Rumunia

wkrótce